Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Těchonínská nemocnice je špičkové zařízení pro ochranu obyvatelstva

Techonin 1Centrum biologické ochrany v Těchoníně na Orlickoústecku vzniklo už před třinácti lety. Jedná se nejen o specializovanou infekční nemocnici, ale také o výzkumné a klinické laboratoře, výukové a školící středisko. Zařízení je zapojeno do systému biologické ochrany v rámci integrovaného záchranného systému ČR i NATO. Prioritně je určeno pro ochranu obyvatelstva, nikoliv pouze pro Armádu ČR.

O těchonínské nemocnici se v posledních týdnech hovoří zejména v souvislosti s výskytem hemoragické horečky ebola. Připravenost zařízení si v minulých dnech prověřili poslanci – členové Výboru pro obranu. Mezi nimi i Dr. Jiří Skalický, který je současně členem Výboru pro zdravotnictví. „Hlavními činnostmi Centra biologické ochrany je izolace a léčení osob se zvláště nebezpečnými a exotickými infekcemi. Jde tu nejen o izolaci a karanténu osob, ale také o jejich léčení i o provádění výzkumu v oblasti biologické ochrany obyvatelstva,“ vysvětluje poslanec Jiří Skalický a dodává, že v souvislosti s možným výskytem eboly je Těchonín po Nemocnici na Bulovce dalším zařízením, které má Česká republika k dispozici. „Jeho aktivace má smysl, zařízení má proškolený personál a prostředky pro izolaci a léčbu nakažených, je vybaveno speciálními přepravními boxy, laboratořemi apod. Těchonín je na špičkové úrovni a jsem přesvědčen, že je nutné jeho existenci do budoucna zachovat,“ říká se Jiří Skalický a naráží tak na nedávnou diskuzi o financování zařízení. Diskutovalo se, zda jej má financovat armáda či ministerstvo zdravotnictví. Nakonec Centrum biologické ochrany zůstává financováno z armádního rozpočtu.

Ročně se v zařízení v Těchoníně uskuteční na dvacet výcvikových akcí, kterými prochází několik set nejen armádních, ale i civilních pracovníků. Těchonín disponuje prostředky k přímému využití v rámci tzv. systému biologické ochrany, kromě vybavení nabízí i lůžkovou část včetně jednotek intenzivní péče a mobilní hospitalizační jednotku. Mimo jiné provádí preventivně-karanténní vyšetření a odběry biologického materiálu, podílí se na vývoji nových léčiv a spolupracuje na mezinárodních projektech.O spolupráci ve výzkumu, vývoji, testování, vzdělávání i výcviku specialistů mají zájem také univerzity a Akademie věd ČR.

Techonin 1

Techonin 3

Techonin 2


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK