Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Pardubice si připomněly výročí sametové revoluce

Sametove Pardubice4Také Pardubice v pondělí 17. listopadu 2014 vzpomínaly 25. výročí "sametové revoluce". Události listopadu 1989, které se odehrávaly ve městě, připomněly fotografie pardubického autora Štěpána Bartoše. Výstavu s názvem 25 - SAMETOVÉ PARDUBICE uspořádalo knihkupectví MOZAIKA na pardubickém hlavním nádraží, pondělní vernisáže se účastnila celá řada osobností i pamětníků listopadových událostí.

Výstava prezentuje symbolických sedmnáct fotografií, na kterých se lidé vrací o 25 let zpět, před pardubické divadlo, k řetězu lidských rukou nebo na pardubické Corso či k Hotelu Grand. Na svých fotografiích Štěpán Bartoš  zachytil takové osobnosti jako například herce a moderátora Vladimíra Čecha, českého básníka, prozaika, překladatele, literárního kritika, diplomata a politika Jiřího Grušu nebo básníka Petra Kabeše. „Žádná fotografie nemůže zobrazit ten pocit, který jsme prožívali v okamžicích, kdy padala totalita. Přesto doufám, že tyto fotografie aspoň trochu vystihují ten rozhodující okamžik…a byl to rozhodující okamžik i pro Pardubice,“ říká autor snímků Štěpán Bartoš.

Vernisáže výstavy se osobně zúčastnil i Jiří Skalický. "Výstavu fotografií považuji za důstojnou a povedenou formu oslav výročí 17. listopadu 1989. Právě připomínání těchto událostí prostřednictvím obrazové dokumentace je velmi důležité, hlavně pro mladé generace. Fotografie o té době vypoví více, než jen mluvené slovo a vyprávění," domnívá se Jiří Skalický.

Revoluční události v Pardubicích vypukly 20. listopadu, kdy se v divadle uskutečnila první schůzka pardubického disentu a kdy s prohlášením a výzvou vedoucím představitelům k odstoupení veřejně vystoupili i herci Východočeského divadla. Do stávky vstoupili vysokoškolští studenti. U divadla se sešlo několik set lidí a průvodem se vydali až k vysokoškolským kolejím v Polabinách. O den později se do protestů zapojilo i gymnázium, večerní demonstrace se účastnily už dva tisíce lidí. V ten vzniklo i pardubické Občanské fórum… "Já 17. listopadu sloužil v nemocnici pohotovost. Když jsem po příchodu domů zjistil, že se něco děje, rozhodl jsem se jet do Prahy," vzpomíná na "svůj" 17. listopad Jiří Skalický.

Sametove Pardubice4

Sametove Pardubice2

Sametove Pardubice1


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK