Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Jediný český výrobce pancéřovaných vozidel otevřel nový areál

Svos PřeloučPřeloučská firma SVOS otevřela koncem listopadu nový výrobní areál. Slavnostního zahájení provozu se zúčastnila celá řada hostů. Východočeská firma totiž patří mezi přední výrobce pancéřovaných vozidel a především mezi významné exportéry obranného průmyslu v České republice.

 

Společnost SVOS byla založena v roce 1992, kdy navázala na téměř stoletou historii někdejších Vojenských opravárenských podniků. Dnes tato rodinná firma patří mezi významné dodavatele například pro OSN. Společnost se zaměřuje na vývoj a výrobu pancéřovaných automobilů a neprůstřelných skel pro vojenské i civilní účely. „Jako člen Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny se dlouhodobě zabývám problematikou obranného průmyslu, konkrétně podporou exportu. Právě zahraničí totiž tvoří největší podíl zákazníků -firem podnikajících v tomto oboru. Konkrétně u SVOSu činí export až 98% firemní produkce,“ říká poslanec Jiří Skalický, který ovšem vzápětí dodává: „Český stát ale firmám v obranném průmyslu příliš nepomáhá. Například armáda nakupuje raději v zahraničí a dráž, než by mohla u domácích firem. Nejde jen o úspory v hospodaření, ale i o podporu domácího průmyslu, tedy i zaměstnanosti a vzdělávání kvalifikovaných pracovníků. Snažím se proto tyto firmy podporovat a získávat jim větší podporu u českého státu i v zahraničí.“

Společnost SVOS působí v Přelouči a postupně se rozrůstá. Dnes svůj sortiment – civilní i vojenská pancéřovaná vozidla, neprůstřelná skla a další – vyrábí v několika provozech. Je jedním z významných zaměstnavatelů v pardubickém regionu.

Svos Přelouč

Svos Přelouč Hynek


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK