Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Velvyslanec státu Izrael v ČR navštívil pardubickou Retii

retia velvyslanec izraele1Ve čtvrtek 5. února zavítal velvyslanec státu Izrael v ČR, jeho excelence Gary Koren, na návštěvu pardubické společnosti RETIA a.s., která je předním českým výrobcem radarů. Po prezentaci podniku a diskuzi s jeho vedením v čele s generálním ředitelem Petrem Novákem prošel provozy a seznámil se se špičkovými produkty společnosti. Při návštěvě jej doprovázel také poslanec a člen výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Jiří Skalický.

Návštěva velvyslance připomněla dlouhodobě přátelské vztahy mezi oběma státy i diskutované strategické partnerství mezi Retií a předním světovým výrobcem radarů, společností ELTA Systems. Hlavním důvodem této spolupráce je společný projekt vyspělého radaru protivzdušné obrany kategorie MADR, který plánují společně nabízet Armádě ČR i na dalších evropských trzích, kde v současné době dochází k náhradě morálně i technicky zastaralé ruské technologie. Součástí spolupráce mezi Retií a Eltou je i přenos výroby a origináního know-how do České republiky. To by pro český obranný průmysl znamenalo velký přínos a další zvýšení schopností v oblasti vývoje a výroby radarových technologií.

Jsem přesvědčen, že radarový projekt, o němž nyní Retia a ELTA Systems jednají, může být významnou součástí spolupráce mezi ČR a Izraelem v oblasti obranného průmyslu. Obě země jsou průmyslově vyspělé a mají schopnost vývoje i výroby high-tech elektroniky pro vojenské i civilní využití. Partnerství Retie a Elty se tak může stát další vrstvou bohaté spolupráce našich dvou zemí a zároveň jedním z praktických vyústění společného zasedání vlád Státu Izrael a České republiky, které proběhlo loni v listopadu,“ říká o česko-izraelské spolupráci pan velvyslanec Gary Koren. „Jsme hrdí, že nás ELTA oslovila s nabídkou spolupráce a jsme přesvědčení, že tento projekt znamená přínos nejen pro RETII a pardubický region, ale pro celý český průmysl,“ doplňuje generální ředitel RETIA Petr Novák.

 

O ELTA Systems Ltd.

ELTA Systems Ltd. se řadí mezi čtyři největší světové radarových společnosti. Zabývá se výrobou a službami v oblasti radarů, systémů velení a řízení, průzkumných systémů pro obranné i civilní využití. Její roční obrat činí více než 1 miliardu dolarů a jedním z jejích klíčových produktů je mobilní systém protivzdušné obrany „Iron Dome“ (železná kopule), který je součástí všech strategických radarů Izraelských obranných sil. ELTA Systems Ltd. je dceřinou společností izraelského státního podniku Israel Aerospace Industries, který je primárním dodavatelem pro Izraelské obranné síly s ročním obratem 4,5 miliardy dolarů a hlavním zaměstnavatelem inženýrů a vědců v Izraeli. Podle odvětví vojenské elektroniky je společnost rozdělena do pěti divizí a disponuje vlastními špičkovými centry pro výzkum a vývoj.

O RETIA a.s.

RETIA a.s. je přední český výrobce radarů, systémů řízení a velení, elektronických průzkumných systémů a záznamových zařízení. Byla založena na zelené louce skupinou inženýrů, bývalých zaměstnanců podniku TESLA Pardubice, v roce 1993. Příklady vlastní úspěšné technologie jsou radar krátkého dosahu ReVISOR schopný zachytit i letouny s parametry stealth nebo systém velení a řízení RACCOS. Společnost RETIA se účastní úspěšně i zahraničních soutěží a mezinárodních projektů, mezi nimi i projektu AGS pro Severoatlantickou alianci.

retia velvyslanec izraele1

retia velvyslanec izraele2

retia velvyslanec izraele3


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK