Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Se Slovenskem mluvíme podobnou řečí i v zahraniční politice

delegace VO Slovensko 1Velmi blízké postoje k situaci na Ukrajině nebo možnost koordinace aktivit obou zemí na Blízkém východě. Na tom se shodli předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a předseda Národní rady Slovenské republiky Peter Pellegrini.
Obě země dávají přednost mírovému řešení konfliktu na Ukrajině, stejný názor zastávají i ohledně dodávek zbraní ukrajinské armádě. Předsedové parlamentů by přivítali také možnost pomáhat společnými silami uprchlíkům z území ovládaného Islámským státem.

Na setkání se mluvilo rovněž o spolupráci v rámci V4 (Visegrádské čtyřky) a oboustranné vůle ji rozšířit na formát V4+, do kterého by se určitou formou spolupráce začlenily i země jako je Rakousko nebo Slovinsko. Právě V4 byla součástí jednání mimo jiné i proto, že v polovině roku bude Slovensko předávat předsednictví České republice. „Vyzval jsem slovenské kolegy ke společné cestě na západní Balkán s cílem najít cesty, jak tyto země více integrovat i v rámci Evropské unie,“ zmínil Jan Hamáček další možný směr spolupráce ČR a Slovenska v oblasti zahraniční politiky.

Předsedové parlamentů se rovněž na setkání domluvili, že se letos 21. a 22. června na Vysočině uskuteční společné jednání vedení českého a slovenského parlamentu, na podzim se pak zopakuje na Slovensku.

Více na stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - ZDE

delegace VO Slovensko 1

delegace VO Slovensko 2


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK