Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Pedagog inspiruje své studenty k dárcovství kostní dřeně

cena pardubického krajeOd úterý má Pardubický kraj dalších šest laureátů krajských ocenění. V rámci slavnostního galavečera na pardubickém zámku byly uděleny ceny Za zásluhu o Pardubický kraj a Cena Michala Rabase za záchranu. Mezi oceněnými byl i středoškolský učitel Radek Biedla.

 

Pedagog Radek Biedla už více než třináct inspiruje své žáky k dárcovství krve, krevní plazmy a především kostní dřeně. Díky jeho aktivitě se do národního registru dárců kostní dřeně zaregistrovalo už přes tisíc mladých lidí, z nichž nejméně třináct už kostní dřeň darovalo.
Tento středoškolský učitel mne mezi laureáty krajských ocenění zaujal právě svým aktivním přístupem k dobré věci. Dárcem kostní dřeně mohou být mladí lidé do pětatřiceti let věku, musí být zdraví a netrpět žádnou chronickou chorobou. A je dobře, že se našel někdo, kdo právě u mladých lidí buduje touhu pomoci ostatním a udělat dobrou věc,“ řekl poslanec a člen Výboru pro zdravotnictví PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D. „Gratuluji nejen panu Biedlemu, ale všem laureátům, kteří cenu získali. Je dobře, že si kraj svých občanů a jejich práce a zásluh váží,“ dodal Skalický.

Nejvyšší krajské ocenění Pardubický kraj uděluje druhým rokem. O tom, kdo cenu získá, rozhoduje komise, která vybírá z celé řady mimořádných osobností, které mají zásluhy na rozvoji regionu nebo někomu zachránili život. Letošní ocenění Za zásluhy o Pardubický kraj si shodou okolností odnesli laureáti, kteří se všichni věnují záchraně památek. Je mezi nimi zakladatel skanzenu na Veselém Kopci Luděk Štěpán, manželé Magda a Petr Kučerovi rekonstruující rokokový zámek Nové Hrady, ale i obecně prospěšné společnosti Králická pevnostní oblast a Společnost přátel československého opevnění. Cenu Michala Rabase, někdejšího hejtmana Pardubického kraje, udělované za záchranu si odnesl již zmiňovaný středoškolský učitel Radek Biedla, dále strážník Městské policie Pardubice Lukáš Kamaryt za resuscitaci seniora a také řidič autobusu Ladislav Pulpit, který přímo v autobuse zachránil život cestujícímu. Medaili hejtmana pak převzala ředitelka Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí Michaela Tomanová za záchranu života policistovi. Udělena byla také Cena médií, kterou si odnesl dobrovolný hasič Radek Rulík z Trhové Kamenice, kterému se podařilo v pětatřicetimetrové výšce rozhledny rozmluvit sedmnáctileté dívce spáchat sebevraždu.

cena pardubického kraje


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK