Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Military má v Pardubicích velmi dobré jméno a dlouhou tradici

zlata podkova

Military, neboli jezdecké závody všestrannosti mají na pardubickém dostihovém závodišti velmi dobré jméno. Mezi jezdci, ale i diváky je o soutěže velký zájem. Dokonce tak velký, že pořadatelé již několikrát museli závody rozložit místo dvou do tří dnů. Naposledy v dubnu, kdy se tu konala Jarní všestrannost.

 

Závody všestrannosti pořádá na dostihovém závodišti v Pardubicích Dostihový spolek a.s. a to už celou řadu let. Od roku 2000 tu dokonce každoročně začíná kvalifikační seriál tzv. Zlaté podkovy. Ovšem úplně první propojení Zlaté podkovy s dostihovým závodištěm nastalo už v roce 1970. Tehdy se totiž ve Velké pardubické na čtvrtém příčce umístil kůň jménem Jalec, který byl úplně prvním vítězem Zlaté podkovy z roku 1966.

„Závodníky do Pardubic láká atraktivní prostředí legendárního dostihu i kvalitní zázemí. Především tratě pro terénní zkoušku bývají velmi dobře postavené a plné unikátních překážek,“ domnívá se prezident Dostihového klubu a podporovatel military Jiří Skalický. „Závody všestrannosti jsou určitě lákavé i pro diváky. Závodníci totiž musí ve dvou dnech zvládnout hned tři jezdecké disciplíny a to je náročné jak pro koně, tak i pro jezdce,“ vysvětluje Skalický.

Soutěže všestranné způsobilosti, někdy nazývané také jako military, jsou jednou z nejnáročnějších jezdeckých disciplín. Závodníci musí zvládnout drezurní zkoušku, skokové soutěže (parkur) a také tzv. terénní zkoušku, kdy musí v daném čase zvládnout trať plnou přírodních překážek. Disciplíny vychází z dovedností, které museli zvládat armádní koně – odtud i název military. Sportem se všestrannost stala až později. První soutěže se konaly po roce 1900 ve Francii, na olympiádě se military poprvé objevilo v roce 1912 ve Stockholmu.

V Pardubicích se závody všestrannosti konají několikrát do roka. Na start se obvykle postaví více než 150 koní, v Jarní všestrannosti to dokonce bylo téměř 160 koní. „Tolik koní obvykle ve stájích dostihového závodiště nestojí ani při Velké pardubické. Proto jsem přesvědčen, že závodiště by mělo nadále rozvíjet nejen svou dostihovou tradici, ale také podporovat sportovní soutěže – nejen military, ale také třeba parkurové závody či závody spřežení,“ říká Jiří Skalický – mimochodem sám spolumajitel Monarchy – koně, který reprezentuje Českou republiku na závodech všestrannosti v zahraničí.

O  Jarní všestrannosti na stránkách dostihového závodiště - čtěte ZDE

 MG 1815

IMG 7578

IMG 4505


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK