Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Celostátní sjezd dobrovolných hasičů zajímal poslance i vládu

hasiči 03Pardubice se první víkend v červenci proměnily v metropoli hasičů. Konal se tu totiž V. sjezd Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Zájem o něj projevili vládní činitelé i celá řada poslanců a senátorů zvolených za Pardubický kraj. Řeč byla zejména o financování. Poprvé totiž hasiči získají peníze z tzv. „Fondu zábrany škod“. Ten poslanci schválili už před dvěma lety za Nečasovy vlády, teprve letos jej ale pojišťovny naplnily finančními prostředky.

Z Fondu zábrany škod bude v letošním roce profesionálním i dobrovolným hasičům přerozděleno na 800 milionů korun. Z toho cca 100 milionů půjde sborům dobrovolných hasičů a podělí se o ně pětačtyřicet obcí. Finanční prostředky jsou určeny na pořízení a obnovu zásahové techniky a dalšího vybavení.

Podařilo se tak konečně prolomit ledy v jednání s pojišťovnami. Už před dvěma lety se za výrazného přispění poslanců TOP09 totiž podařilo prosadit novelu zákona o pojišťovnictví, ve kterém byla uložena povinnost pojišťovnám odvádět do zmiňovaného fondu část zisku z pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla,“ popisuje historii vzniku fondu poslanec Jiří Skalický (TOP09) s tím, že předkladateli tohoto návrhu byli poslanci za TOP09 a ČSSD. Schválení zákona tehdy podpořil i Hospodářský výbor sněmovny.

Ukazuje se, že vznik tohoto fondu byl dobrým krokem kupředu a jsem rád, že se jej podařilo prosadit. A je velmi dobře, že na peníze z něj si sáhnou nejen profesionální sbory, ale i dobrovolní hasiči,“ říká Skalický a upozorňuje na to, že Sdružení hasičů je jednou z největších organizací u nás. Sdružuje na 350 tisíc členů, včetně padesáti tisíc dětí. „Bez dobrovolných hasičů si dnes už jen těžko umíme představit pomoc při požárech a povodních. Jsou to ale často také oni, kdo udržují společenský, sportovní i kulturní život v obcích a věnují se mládeži i rozvoji požárního sportu,“ komentuje význam dobrovolných hasičů poslanec Jiří Skalický.

Jako poslanec zvolený za Pardubický kraj přijal pozvání na sjezd, protože jak sám říká, je to jedna z možností jak veřejně dobrovolným hasičů vyjádřit poděkování. „Účast na sjezdu pro mě nebyla pouze formalita, zejména proto, že jsem se aktivně podílel na podpoře vzniku tohoto fondu,“ dodává Skalický.

Pardubického sjezdu se zúčastnil premiér Vlády ČR, místopředseda vlády pro vědu a výzkum i ministři financí a vnitra. Starosta Sdružení hasičů Karel Richter po sjezdu ocenil, že politici kladně zhodnotili práci dobrovolných hasičů a vyjádřil přesvědčení, že oprávněné požadavky sdružení budou v průběhu několika měsíců uvedeny do života. Sdružení jde zejména o zlepšení podmínek pro činnost dobrovolných hasičů, třeba zabezpečení v případě úrazu nebo nemoci vzniklé při zásahové činnosti.

hasiči 02


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK