Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

Turnaj v rapid šachu ukázal na mladé naděje

rapid sach 1Už od poloviny července žijí Pardubice mezinárodním festivalem šachu a her Czech Open 2015. Každoroční turnaj se v městě perníku koná už od roku 1990, v roce 2002 se k šachům přidaly i další hry. Turnaje se účastní stovky hráčů z celého světa.

Jedním z bodů programu je také turnaj v rapid šachu. Jde o šachovou partii, ve které je hráči přiděleno méně času než v tzv. vážné partii, ale více než v bleskové hře. Hra končí buď výhrou nebo remízou, a pokud některý z hráčů překročí stanovený čas na partii, prohrává. A právě tohoto turnaje se 23. července jako host účastnil i poslanec Jiří Skalický, dekoroval vítěze. Navíc předal i jednu „svou“ cenu. Tu si z pardubického turnaje odvezl sedmnáctiletý Jakub Půlpán ze Slatiňan, hrající za 2222 ŠK klub v Pardubicích – Polabinách.

Jakub patří mezi šachové naděje, která se neztratila ani v otevřeném mistrovství republiky v rapid šachu. Ocenění získal za mimořádný výkon během turnaje. Doporučili jej odborníci, kteří celý turnaj sledovali,“ prozradil Jiří Skalický, který se sám v mládí šachovým partiím věnoval.

Velké překvapení se zrodilo v turnaji „Kontax Open“. Vyhrál ho totiž teprve desetiletý hráč z Mongolska. Sumiya Chinguun zvítězil naprosto suverénně s náskokem 1,5 bodu.

Pardubický festival Czech Open končí až 2. srpna, překvapení jistě nabídne ještě mnoho.