Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Jiří Skalický: Slova o tradici sněmovního Zlatého poháru nebyla planá

Zlatý pohár 2016 1Dostihová sezona v Pardubicích se už rozjela na plné obrátky a má za sebou i vrchol jarní části. Odběhnuta byla jedna z nejprestižnějších klasických steeplechase Zlatý pohár. Jeho historie už píše 23. ročník, teprve po třetí se ale běžel jako Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. U jeho zrodu stál pardubický poslanec a dostihový fanoušek Jiří Skalický.

Letošní ročník Zlatého poháru do Pardubic přilákal desetičlenné, velmi vyrovnané startovní pole. Vítězství se dalo očekávat od každého z účastníků, radoval se ale realizační tým trenéra Josefa Váni. Pro Zlatý pohár předsedy sněmovny si doběhl pětiletý Nos Galan v sedle s žokejem Janem Kratochvílem. „Přál jsem si vyhrát Zlatý pohár a to se povedlo. Super den,“ radoval se ze svého vítězství „zlatý“ žokej. Trofej jemu, ale i trenérovi a majiteli vítězného valacha předával v zastoupení předsedy sněmovny Jana Hamáčka poslanec Jiří Skalický společně s vedoucím kanceláře Poslanecké sněmovny Petrem Kynštetrem.

„Letošní ročník byl velmi vyrovnaným soubojem, bylo krásné jej sledovat,“ komentoval průběh dostihu Jiří Skalický, který také připomněl krátkou, ale už stabilní tradici sněmovního poháru. Praze se běhá cena prezidenta, u nás v Pardubicích máme pohár předsedy sněmovny. Jsem rád, že na mou myšlenku ještě více podpořit význam prestižního dostihu před třemi lety kývlo pardubické závodiště i předseda Jan Hamáček. A ještě raději vidím, že slova o založení nové tradice nebyla planá a že se o pohár předsedy Poslanecké sněmovny běhá a běhat bude.“

Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je klasickou steeplechase, aktuálně na 4400 metrů. Rekordmanem dostihu je Royal Moungins, který dokázal jako jediný kůň v dostihu zvítězit čtyřikrát. Mezi jezdci jsou prozatímními rekordmany žokejové Dušan Andrés a Jiří Kousek, kteří dokázali v historii Zlatého poháru zvítězit třikrát.

Zlatý pohár 2016 2


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK