Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

V australském Melbourne si dostihovou módu užívají

m 13 of 75 466 x 700Každoročně na začátku listopadu Austrálie žije nejznámějším dostihem jižní polokoule - Melbourne Cupem. Stejně jako náš nejtěžší a nejstarší dostih kontinentální Evropy Velká pardubická je i Melbourne Cup významným svátkem milovníků turfu. Oba dostihy se však liší nejen výší dotace, ale i módními trendy. Australané si totiž dostihový den užívají ve stylovém oblečení, v Čechách si na takovou módu teprve zvykáme.

Melbourne Cupem žije celá Austrálie a svou pozornost mu samozřejmě věnují nejen média, ale i módní návrháři. Některé novinové tituly svoje vydání věnovaly jen dostihu – třeba Herald Sun nebo The Age. A právě tyto výtisky se podařilo získat poslanci a někdejšímu prezidentovi pardubického Dostihového klubu Jiřímu Skalickému. Poslali mu je jeho přátelé z Austrálie. A z australských novin se hned stal impuls pro zajímavé nápady v Pardubicích.

„Na Melbourne Cup dorazilo téměř 100 tisíc diváků, to je kvůli kapacitě závodiště v Pardubicích nemožné. S melbournským dostihovým karnevalem je ale také spojen „Den módy“, který je dlouho dopředu ovlivňován módními návrháři a určuje nové trendy. Jsou hodnoceni nejlépe oblečené ženy i muži. Letos dámy, a nejen ony, na dostihy vyrazily ve společenských oděvech barvy růžové a červené – pink a red hot. Proč se neinspirovat a „neobarvit“ takto i dostihové dny v Pardubicích,“ komentoval své postřehy Jiří Skalický.

Se svým nápadem Jiří Skalický už seznámil i místopředsedu představenstva a výkonného ředitele Dostihového spolku a.s. Martina Korbu. Skalický chce na závodišti iniciovat podobné dny módy jako v Melbourne a zapojit do nich módní návrháře a stylisty. „Dostihy jsou nejen sportovní, ale i společenská událost. Pojďme tedy dostihy v Pardubicích posunout na světovou úroveň,“ dodává Jiří Skalický s tím, že rád nad takovou aktivitou převezme záštitu.

melbourne cup moda

Melbourne Cup se koná vždy první listopadové úterý a to už od roku 1861. Je hlavním bodem „Melbourne Cup Carnival“. Běhá se na 3200 metrů a o 6,2 milionu dolarů a je vypsán pro tříleté a starší koně. V letošním 156. ročníku získal prvenství na koni jménem Almandin žokej Kerian McEvoy, který už Melbourne Cup vyhrál v roce 2000.

m 13 of 75 466 x 700


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK