Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Jíst chutně a zdravě, takový je cíl projektu Skutečně zdravá škola

skutečně zdravá školaChceme, aby naše děti jedly jídlo, které je zdravé a které jim chutná, a aby věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Takový je slogan projektu s názvem Skutečně zdravá škola. V celé České republice jsou do něj zapojeny už téměř tři stovky škol, několik z nich i v Pardubickém kraji. Základní školu waldorfskou a Základní školu Prodloužená v Pardubicích kvůli tomuto projektu navštívil i poslanec Jiří Skalický.

Projekt Skutečně zdravá škola je komplexní program školního stravování. Cílem je naučit děti jíst zdravě a vědět, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Školy se snaží využívat lokální a regionální potraviny, minimalizovat polotovary, ale naopak vařit ze základních surovin. Omezují také množství soli, bílé mouky nebo snižují spotřebu cukru. Samozřejmostí je zařazení dostatečného množství ovoce a zeleniny do jídelníčku.

„Především ve waldorfské škole jsem se přesvědčil, že co je zdravé, může být opravdu i chutné. Děti i rodiče úpravu jídelníčku přivítali kladně, přestože si za školní obědy museli drobně připlatit. Při diskuzi s vedením školy a především s paní hospodářkou jsme ale přeci jen narazili na jeden problém. Tzv. spotřební koše, které školám určují kolik a jakých potravin musí spotřebovat, jsou zastaralé a paradoxně často zdravé stravování komplikují,“ sdělil své dojmy z návštěvy zdravé jídelny Jiří Skalický. Podle jeho slov je důležité, že se tématu někdo věnuje konkrétně. „Většina podobných projektů zatím byla spíše proklamací, než skutečností. Je dobře, že se projekt skutečně realizuje. Dramaticky totiž stoupá počet obézních dětí, což se v pozdějším věku projevuje řadou zdravotních komplikací.“

Do projektu Skutečně zdravá škola se může zapojit kdokoliv. Stačí navštívit stránku www.skutecnezdravaskola.cz nebo se zúčastnit některého ze seminářů, které se v rámci projektu konají.


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK