Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Slunce, prevence i filmová oslava. Takový byl Den Pardubické nemocnice

Nechat si zjistit krevní skupinu, projít si očním vyšetřením, podívat se do prostředí zmodernizované pitevny, pokochat se pohledem z vyhlídky na Vodárenské věži na sluncem zalité Pardubice a večer prožít před filmovým plátnem. Tak mnozí zájemci prožili první letní den letošní roku.

Strávili ho v areálu Pardubické nemocnice. Po roce se opět doširoka otevřela veřejnosti a návštěvníkům v průběhu 8. ročníku Dne nemocnice nabídla bohatý zdravotní i doprovodný program, který již tradičně završila večerní filmová projekce přímo v areálu. Akce se ve středu 21. června konala pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a krajského radního se zodpovědností pro zdravotnictví Ladislava Valtra. A nechyběl ani Jiří Skalický, primář biochemických laboratoří.

Pro veřejnost bylo připraveno široké spektrum preventivních vyšetření a poraden spolu s možností představit lidem vybraná pracoviště, která si mohou v klidu s komentářem odborného průvodce prohlédnout.

K velkým „tahákům“, jimiž při minulých ročnících byly třeba prohlídky pigmentových znamének či zjištění cukru v krvi, se tentokrát přidalo i několik novinek. Fyzioterapeuti se během tří hodin doslova nezastavili při ukázkách kinesio tejpingu, neustále bylo plno na transfuzním oddělení, kde bylo možné si nechat zjistit krevní skupinu mimořádně zdarma. Velkému zájmu se těšila i exkurze na pitevnu, dopolední psychologická poradna nebo výrazně rozšířená nabídka lékárny a zdravotnických potřeb.

Osmé pokračování tradiční akce však netvořil pouze „zdravotní“ program. Doplnila ho řada doprovodných prezentací, například složek Integrovaného záchranného systému, Městské policie Pardubice, lázeňských a rehabilitačních zařízení z regionu nebo pardubických sportovních klubů. Velkým lákadlem byla opět Vodárenská věž, která se po roce opět na jedno odpoledne otevřela pro veřejnost. Možnost prohlédnout si zajímavý interiér této technické památky a z vyhlídky na vršku se dívat na Pardubice a jeho okolí lákala mnoho zájemců. Stejně jako třeba nabídka ručně dělaných výrobků klientů denního psychiatrického stacionáře.

A tečkou byla oslava osmdesátin. Přesně takové jubileum letos slaví oční oddělení. Večerní filmová projekce pod širým nebem se proto nesla v tomto duchu, připomněla bohatou historii i současnost tohoto pracoviště. A před promítáním amerického snímku s oční tématikou Výchozí bod také došlo na ocenění bývalých primářů, stále nesmírně vitálního, 97letého docenta Jana Iserleho, a jeho žákyně a nástupkyně Anny Voženílkové.


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK