Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Zprůhlednili jsme zákon o zadávání veřejných zakázek

 

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o veřejných zakázkách. Která vrací akciovým společnostem s akciemi na majitele možnost ucházet se o státní zakázky. Společnosti, které budou vstupovat do tendrů, budou muset nově informovat zadavatele zakázky o všech akcionářích, kteří vlastí více než 10 procent akcií. Novelu dostane nyní k projednání senát.

 

„Kandidáti TOP 09 spolu se Starosty ve volbách slíbili voličům zprůhlednit veřejné zakázky. Prosazovali jsme, aby sporné paragrafy nebyly „jen“ vyškrtnuty, ale nahrazeny vhodnějšími ustanoveními,“ uvedl Jiří Skalický.

Kontroverzní úprava, která z tendrů vylučuje akciové společnosti s akciemi na majitele, resp. doručitele, se do zákona dostala letos na jaře a začala platit od poloviny září. Po volbách se zjistilo, je v rozporu s evropským právem.

Opozice už jednou zrychlené jednání odmítla, a tak 15. září vstoupila v platnost ustanovení, která vylučovala ze státních zakázek nejen společnosti s akciemi na majitele v listinné podobě, ale také v zaknihované, kam patří například přední české banky.

„Změna zákona o veřejných zakázkách to není dostatečná, bude nezbytné změnit řadu dalších ustanovení tohoto zákona. Nyní jsme opravili jen ten nejpalčivější problém, tedy zprůhlednili zadávání veřejných zakázek, a to v souladu s evropským právem a programem TOP 09 a Starostů,“ uvádí Jiří Skalický. Nový návrh předloží sama Vláda ČR v příštím pololetí. 

 


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK