Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Poslanci se zajímají o rozvoj pardubického letiště

Pardubice, 8. března 2014 – Pardubické letiště je v nejlepší kondici ve své historii. Každoročně stoupá počet přepravených cestujících, investuje se do rozvoje technického zázemí. Nový odbavovací terminál Jana Kašpara se začíná stávat realitou, přesto jeden problém existuje. Chybí peníze na výstavbu klíčové příjezdové komunikace k nové hale. Řešení hledají také poslanci za Pardubický kraj Jiří Skalický (TOP09) a Martin Kolovratník (ANO 2011).

Pardubické letiště je unikátním vzdušným přístavem v České republice. V úzké spolupráci tu funguje mezinárodní civilní a vojenský provoz. Společnost East Bohemian Airport (EBA) dokonce investuje i do armádního zázemí ve snaze dosáhnout certifikátu letiště I. kategorie. Nejen s těmito investicemi, ale i s celou společností a provozem letiště se přišel seznámit Martin Kolovratník. Průvodcem po letišti mu byli ředitel EBA Jan Andrlík a kolega ze sněmovny Jiří Skalický.

V loňském roce EBA přepravila na 180 tisíc cestujících a vygenerovala zisk 20 milionů korun. Také díky tomu je schopna sama, bez příspěvků svých akcionářů, splácet úvěr na výstavbu nového, moderního odbavovacího terminálu. „Za úvěr nám ručí akcionáři město a kraj, budeme si ho ale sami splácet ze svých zisků. Jsme jediné tuzemské letiště, které to dokáže,“ vysvětlil ředitel společnosti EBA Jan Andrlík. Jenže k terminálu je třeba postavit novou příjezdovou komunikaci. A na tu prozatím peníze nejsou. „K letišti mám dlouholetý vztah, byl jsem více než 10 let předsedou představenstva společnosti, navíc jsem členem sněmovního podvýboru pro letectví. Na rozvoji našeho letiště mi stále záleží. Slíbil jsem pomoc při svém odchodu z představenstva společnosti a slovo plním. Proto jsem mimo jiné požádal kolegu Martina Kolovratníka, aby mi jako poslanec za Pardubický kraj a člen hospodářského výboru a podvýboru pro dopravu pomohl letišti potřebné peníze získat,“ řekl Jiří Skalický s tím, že v loňském roce existovala reálná možnost získání finančních prostředků, nicméně tato možnost nebyla minoritním vlastníkem společnosti využita.

„Jsem rád, že mne kolegové na letiště pozvali a osvětlili mi situaci. Jako Pardubák si přínos letiště uvědomuji. Není to jen o cestě na dovolenou pohodlně z domova, ale v širším pohledu také o rozvoji celého regionu, o vytváření pracovních míst či o podpoře exportu,“ komentoval návštěvu Martin Kolovratník, který si z letiště odnesl i úkol. Chce společně s kolegy urychleně hledat řešení jak financovat výstavbu přístupové komunikace k terminálu, například formou účelové dotace.

 


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK