Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny jednal v Pardubickém kraji

Pardubický kraj má dlouholetou tradici v oblasti obranného průmyslu, snad právě proto jej navštívili členové Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Při své cestě na východ Čech navštívili tři nejvýznamnější společnosti v tomto oboru.

První zastávkou na cestě po Pardubickém kraji byla rodinná firma SVOS Přelouč. Ta se zaměřuje na vývoj a výrobu pancéřovaných automobilů a neprůstřelných skel pro vojenské i civilní účely. Společnost na konci 90. let minulého století navázala na téměř stoletou historii někdejších Vojenských opravárenských podniků a dnes patří mezi významné dodavatele například pro OSN. Export tvoří až 98 % firemní produkce. „Prosadit se na světových trzích je v tomto oboru velmi obtížné, SVOSu se to ale podařilo. Ovšem český stát v tomto ohledu firmám v obranném průmyslu příliš nepomáhá. Tuzemské ministerstvo obrany, potažmo armáda nakupují v zahraničí a někdy i za více peněz než jim nabízejí české firmy. Nejde jen o zisk firmy jako takové, ale také o podporu zaměstnanosti, výzkumu a ve svém důsledku také státního rozpočtu, do kterého se vrátí část vynaložených finančních prostředků ve formě daní,“ připomněl při návštěvě firmy poslanec a člen Výboru pro obranu Jiří Skalický (TOP09).

Pardubická ERA, další zastavení Výboru pro obranu, vyrábí civilní i vojenské systémy pro sledování a řízení leteckého provozu. Je nástupcem někdejší společnosti TESLA, která se vývojem pasivních sledovacích systémů zabývala již od 60. let. V letošním roce oslaví dvacetileté výročí založení společnosti. I zde zaznělo, že domácí reference jsou důležité pro úspěch na světových trzích. Sledovací systémy ERA patří ke světové špičce a v případě civilního řízení letového provozu jsou nainstalovány ve více něž 45 zemích světa, včetně zajímavých destinací jako je Nový Zéland nebo Namibie. „Návštěva ve firmě ERA nás přesvědčila, že český průmysl má stále světu co nabídnout a v některých oborech může dokonce i udávat směr technologického vývoje,“ chválil Jiří Skalický. Ve společnosti ERA se poslanci seznámili zejména s historií a současností  unikátního vojenského pasivního sledovacího systému, jehož pátá generace, vyvinutá v České republice, nese název VERA-NG. Zajímavou částí programu byla možnost nahlédnout zblízka do prostor, kde se aktuálně firma připravuje na účast na mezinárodním vojenském cvičení v Norsku v květnu letošního roku.

Poslední zastávkou a místem jednání výjezdního zasedání Výboru pro obranu byl další z nástupců pardubické TESLY, společnost RETIA a.s. Ta oslavila 20. výročí založení. Zaměřuje se na vývoj a výrobu radarů, raketových prostředků, záznamových systémů, lokalizačních zařízení a komunikačních systémů. Produkty dodává do více jak 40 zemí celého světa. Retia je jednou z pěti českých a slovenských firem, které v nedávné době podepsaly memorandum o spolupráci na novém typu mobilního radaru protivzdušné obrany. Nový radar má být nejen ukázkou perspektiv českého a slovenského obranného průmyslu, ale také příležitostí pro politiky dokázat, že podporují české firmy.

„Opět jsem tu narazili na skutečnost, že česká armáda více nakupuje v zahraničí než doma. S kolegy ve Výboru, ale také s řediteli firem a zástupci Asociace firem obranného průmyslu, jsme se shodli, že zcela chybí koncepce a bohužel někdy i vůle s tuzemskými firmami spolupracovat. Přitom jsou na velmi vysoké úrovni,“ uvedl Jiří Skalický. Členové Výboru pro obranu Asociaci vyzvali, aby současný stav obranného průmyslu popsala a zpracovala podklady, na základě kterých bude moci Výbor pro obranu podniknout konkrétní kroky směrem k podpoře českého obranného průmyslu.


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK