Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Pardubický „Dašák“ se blýsknul v dějepisné olympiádě

Pardubice, 14. dubna 2014 – Velkého úspěchu dosáhl tým pardubického gymnázia Dašická, když s přehledem obsadil první místo v krajském kole Dějepisné olympiády. Trojice studentů uspěla v konkurenci celkem jedenácti škol z celého Pardubického kraje. Ke gratulantům se osobně připojil i poslanec za TOP 09 a garant krajského kola Jiří Skalický.

Téma se soustřeďovalo na období tzv. první republiky. S otázkami z tohoto období české historie si nejlépe poradili studenti Vít Pěček (7.B), Nikola Voráčová (7.A) a Jana Hofmanová, kteří se připravovali pod vedením Mgr. Aleny Vomlelové. Jako vítězové krajského kola postupují do celostátního finále.

„Dlouhodobě podporuji aktivity pana Stuláka z Chebu, organizátora celé olympiády, a proto mi udělalo velkou radost, kolik škol z Pardubic a Pardubického kraje se letos do soutěže zapojilo. A vítězství gymnázia Dašická mne těší dvojnásob, je totiž spjato také s mou rodinou,“ komentoval výsledky soutěže Jiří Skalický. „Ač nebyl dějepis u nás ve škole nikdy hlavní disciplínou, našel jsem v něm velkou zálibu a rád se k němu kdykoliv vracím. I přesto jsem ale měl s některými testovými otázkami problém,“ přiznal garant krajského kola Jiří Skalický. Test se skládal z otázek zaměřených zejména na prvorepublikovou na historii, občas otázka zabrousila do oblasti literatury či umění. Studenti tedy museli prokázat velmi podrobné znalosti daného období. Že o dějiny projevují zájem soustavně, dokazuje i jejich celoroční aktivita v řadě projektů. V rámci „Příběhů bezpráví z místa, kde žijeme“ zpracovali příběh Josefa Čecha, politického vězně 50. let z Pardubic, zapojili se také do soutěže Stíny minulosti. „Je důležité, aby člověk znal historii svých kořenů. V obecném měřítku mě někdy velmi zaráží, co dnešní mladí už zapomněli. Každou aktivitu, která připomíná historii proto velmi podporuji,” dodal Jiří Skalický a vyslovil také jedno přesvědčení: „Věřím, že o těchto žácích ještě uslyšíme. Budu jim držet palce, aby listopadové celostátní kolo zvládli minimálně tak dobře jako to krajské!“


 


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK