Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Autogramiáda a křest nové knihy o náletu na Pardubice v Mozaice

Ve středu 18. června se v pardubickém knihkupectví Mozaika, znovuobnoveného na pardubickém vlakovém nádraží, uskutečnil křest knihyJiřího a Ondřeje Soukupových s názvem „Cíl pro dnešní den – Pardubice 24.8.1944.“ Nová kniha se věnuje spojeneckému náletu na Pardubice v srpnu 1944 a v obrazech zachycuje jednotlivé fáze celého osudného dne z pohledu pilotů spojeneckých letadel. Společně se křtem se v Mozaice uskutečnila autogramiáda autorů a na dobové události zavzpomínali i pamětníci náletů v Pardubicích a v Praze.

V letošním roce si připomínáme sedmdesáté výročí tří spojeneckých leteckých náletů na Pardubice za druhé světové války. Poprvé letecké pumy dopadaly na Pardubice krátce po půlnoci 22. července 1944. Nálet provedlo britské letectvo a kvůli navigační chybě nedošlo ke shození pum na rafinerii, jak bylo plánováno, ale bomby dopadly na domy v obytných částech města. Druhý spojenecký nálet byl již z vojenského pohledu úspěšnější. 24. srpna po poledni provedlo americké spojenecké letectvo nálety nad rafinerii v Kolíně a Pardubicích. V tomto případě se již podařilo rafinerii zasáhnout. Poničeny byly také civilní domy, ale především pardubické nádraží a nedaleký cukrovar. O život přišlo 213 lidí. Třetí spojenecký nálet postihl Pardubice 28. prosince roku 1944. Tehdy byla rafinerie zasažena tak mocně, že byla do konce války vyřazena z provozu.

Jak vzpomíná pamětník těchto událostí Radovan Brož, srpnový nálet na Pardubice nezasáhl pouze do života obyvatel města, ale v té době probíhala tenisová Juniorka, která byla touto událostí také narušena: „Vzpomínám, že v době náletu se hrál jeden z tenisových zápasů. Když se rozhoukaly sirény, všichni běželi do krytu pod zámeckými valy. Po ukončení náletu pak ti hráči, kteří zrovna nehráli, pomáhali při odklízení trosek a vyprošťování raněných. Bylo však přerušeno železniční spojení a tak museli vyřazení účastníci turnaje jít do Hradce Králové na vlak pěšky,“ popisuje dramatické okamžiky pamětník náletů Brož.

Vzpomínky na letecké nálety za druhé světové války má i pilot Jaroslav Janda a předseda Sdružení Aviatické pouti: „Tehdy mi bylo 13 let a bydlel jsem s rodiči v Praze. Velmi výrazné vzpomínky mám na nálet ze 14. února roku 1945. Tehdy nám letecká puma dopadla jen metr od našeho domu. Veškeré zařízení našeho bytu bylo zdemolováno.“

 


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK