Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Studentka pardubické univerzity získala Cenu poslance Parlamentu Jiřího Skalického

Pardubice, 20. června 2014 - Poslanec a primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické krajské nemocnice PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D. již několik let oceňuje nejlepší diplomovou práci studenta či studentky Katedry biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Letos tuto Cenu poslance Parlamentu ČR získala studentka původem ze Slovenska Anna Lierová za svou práci s názvem „Štúdium protinádorového účinku tomatidínu na modelu mamárneho karcinómu“.

Práce se konkrétně zabývala mnohočetnou lékovou rezistencí. „Byla to velmi zajímavá a náročná práce. Proto si ocenění velmi vážím a děkuji panu doktoru Skalickému, že ho má práce zaujala. Byla jsem překvapená,“ řekla krátce po převzetí ocenění Anna Lierová. Prozradila na sebe, že bude ve studiu i nadále pokračovat. „Chci se dále věnovat doktorandskému studiu v Hradci Králové,“ dodala.

„Anna přišla s novou zajímavou metodou boje s lékovou rezistencí. Ukazuje se totiž, že pacienti s nádorovými onemocněními často reagují minimálně na podávaná léčiva. Odborníci hledají různé nové léky, které by byly znovu schopné navodit citlivost buněk a předejít tím rezistenci,“ přiblížil téma oceněné diplomové práce Jiří Skalický. Oceněná studentka se ve své práci zajímala o rostlinný saponín tomatidin a jeho účinek na aplikovaný nádor i jeho kombinaci s dalšími léčivy. „Velmi zjednodušeně hledala metodu, jak „naučit“ nádorové buňky znovu reagovat na léčiva, která pacient dostává a na které si buduje lékovou rezistenci,“ dodal Skalický.

Součástí ocenění byl nejen osobní finanční dar Jiřího Skalického, ale také ceny věnované společností Siemens. Cenu poslance Parlamentu ČR si Anna Lierová převzala v rámci své promoce z rukou děkana Fakulty chemicko-technologické prof. Ing. Petra Lošťáka, Dr.Sc.


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK