Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Keltské dožínky oslavily Matku zemi

Pardubice, 4. srpna 2014 - Keltské dožínky, neboli Lughnasad jsou jedním z osmi hlavních keltských svátků. Oslavují Matku Zemi a děkují za úrodu, kterou lidem poskytla. K tradici tohoto svátku se o víkendu vrátilo i občanské sdružení Boii, které v Nasavrkách uspořádalo 8. ročník mezinárodního festivalu keltské kultury. A protože mezi podporovatele této neziskové organizace patří i poslanec Jiří Skalický, nemohl si oslavy Lughnasadu ujít.

„Kloubí se tu dva mé zájmy. Jednak je to dlouhodobá spolupráce s neziskovým sektorem, a pak také záliba v historii. Keltská kultura patří k české historii a je dobré si připomenout, že právě Keltové byli mezi prvními obyvateli naší kotliny a že to byli oni, kdo nám zanechal určitý odkaz,“ řekl Jiří Skalický.

Keltský svátek Lughnasad byl slaven na počátku srpna a oslavy trvaly obvykle celý týden. Této tradice se drží i občanské sdružení Boii. Kromě víkendového programu připravilo i sedmidenní putování dvou obchodních karavan regionem východních Čech. Návštěvníci festivalu mohli navštívit také keltské ležení, prohlédnout si expozici historie Keltu v nasavrckém muzeu nebo se zúčastnit druidského cvičení Wyda. Nechyběly ani ukázky irských tanců, jezdeckého umění či odborné přednášky a semináře. „Jsem rád, že se mi podařilo propojit občanské sdružení Boii s irským velvyslanectvím, paní velvyslankyně Alison Kelly dokonce poskytla nad akcí záštitu. Pokud se bude spolupráce rozvíjet tak dobře, jako začala, možná v příštím roce uvidíme na festivalu ještě bohatší program za účasti Irů,“ dodal Skalický.

Prozatím největším projektem sdružení Boii je vybudování keltské vesnice z období 1. století před naším letopočtem. Už nyní vyrůstá v Nasavrkách, kde jsou s využitím starých technologií stavěny různé objekty a expozice dokumentující život dávných Keltů. Unikátní skanzen by měl být oficiálně otevřen v roce 2015.

 


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK