Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Pojišťovna drsně šetří. Stamiliony „pro Němce“ našla

 

Právníci kolem exministra Pavla Němce měli od VZP dostat zakázku na 430 milionů. Po protestech se tendr zastavil. Pojišťovna však přišla s dalším nápadem, jak jeho vítězům pomoci k penězům – právníci jí mají dodat software za 120 milionů. Až 430 milionů korun za čtyři roky chtěla Všeobecná zdravotní pojišťovna vyplatit skupině právníků, kteří by od jejích dlužníků vymáhali nezaplacené pojistné. Součástí skupiny byla i advokátní kancelář exministra Pavla Němce.

 
Zvítězila ve výběrovém řízení, jež pojišťovna letos v únoru vypsala, společně se svými partnery, bývalým šéfem exekutorů Jurajem Podkonickým a vymahačskou firmou BSP Lawyer Partners. Ta vymáhala například poplatky pro Českou televizi, stejné subjekty vymáhají také třeba pro Ředitelství silnic a dálnic ČR nezaplacené mýtné. Proti tendru, který VZP vypsala, se však v samotné pojišťovně zvedla vlna odporu. Není totiž jasné, zda vítěz zakázky skutečně pomůže pojišťovně získat více peněz od dlužníků, než se nyní daří vlastním právníkům pojišťovny. 
Právní oddělení VZP je totiž při vymáhání vcelku úspěšné – na rozdíl od advokátů má pojišťovna postavení správního orgánu, a může tedy sama vykonávat exekuce. Reaguje rychle a ostře. Pojišťovna, která od 6,5 milionu pojištěnců vybere ročně asi 150 miliard korun, eviduje celkový dluh ve výši zhruba 30 miliard. 
„I přes snahu právního oddělení se každý rok nepodaří vybrat 2,5 miliardy korun,“ upřesnil dlouholetý člen správní rady VZP a poslanec Boris Šťastný (ODS). To však znamená, že právní oddělení většinu dluhů vymůže, protože pojištěnci nebo firmy „zapomenou“ zaplatit asi 8 miliard ročně . „Velká část z nevymožených dluhů jsou však nedobytné pohledávky u firem, které zkrachovaly a už neexistují,“ pochybuje o úspěšnosti soukromých právníků nový člen správní rady Jiří Skalický (TOP 09). Souhlasí i jeho kolega Miroslav Opálka z KSČM: „Náročnější vymáhání je už dnes v rukou exekutorů.“ Kroky managementu hájí mluvčí pojišťovny Anna Veverková. „I kdybychom díky této spolupráci vybrali jen polovinu dluhů, pak je to stále nesrovnatelně více, než kolik do toho vložíme,“ říká.

Právníci dodají software

Zakázku zpochybnili nejen kritici uvnitř VZP, ale i jeden z účastníků soutěže. Ten byl vyřazen proto, že svou nabídku předložil na cédéčku s firemním logem, ač soutěž měla být anonymní. I proto se zakázkou zabýval antimonopolní úřad. Když se MF DNES snažila získat informace, v jakém stadiu vyšetřování je, čekala na odpověď od úřadu i přes opakované urgence dva měsíce. Přišla až tento týden. „Úřad neshledal důvody k zahájení správního řízení. Jednalo se o soutěž o návrh, k jejímuž posuzování nebyl úřad podle tehdejšího znění zákona příslušný,“ napsal Martin Švanda z odboru vnějších vztahů. Po kritice tendru by možná pacienti, slyšící ze všech stran o šetření, čekali, že bude zrušen. Ale nebyl. Management pojišťovny jej jen pozměnil. Aby vítěz tendru nepřišel úplně zkrátka, dostane 120 milionů za dodání počítačového programu, který umí pohledávky evidovat a automaticky dlužníky hledat. A to přesto, že speciální počítačové programy dodává pojišťovně již delší dobu za další miliony renomovaná počítačová firma Hewlett-Packard. „Je neuvěřitelné, že to není součástí nabídky Hewlett-Packardu,“ diví se Skalický. Ten tvrdí, že by mělo být vypsáno nové výběrové řízení za úplně jiných podmínek. Myslí si to i jeho kolegové, kteří se po volbách dostali do správní rady jako nováčci. „Schválení materiálu se i proto podařilo odsunout. Vše bude prověřeno,“ říká Jan Farský (TOP 09). Definitivně by se mělo rozhodnout v lednu.

„Němec je kontroverzní osoba“

Samotnou přítomnost osoby Pavla Němce v tendru nemůže několik členů nové správní rady skousnout. „Je to kontroverzní osoba a může být zapletena do organizovaného zločinu,“ míní třeba Michal Babák (VV). Podobně hovoří i několik dalších poslanců. Opak si myslí Boris Šťastný. „Jeho kancelář byla jako člen konsorcia vybrána v zákonném výběrovém řízení, jehož výsledek nemůžeme zpochybňovat,“ konstatuje. Neodpustí si však dodat, že exministra Němce osobně nezná a nikdy s ním nehovořil. Pavel Němec tvrdí, že se sám o zakázku, kterou má zajistit advokátní kancelář, v níž je společníkem, nestará. „Nemám ji na starosti a nevyvíjím v rámci ní žádné aktivity,“ napsal v e-mailu. Podle něj právní oddělení VZP svoji práci nezvládá a peníze, které pojišťovna pošle soukromým právníkům, se jí mnohonásobně vrátí. Nebojí se ani antipatií mnohých členů správní rady: „Výběrové řízení bylo přezkoumáno s výsledkem, že proběhlo korektně. Pokud chce někdo hodnotit vítěze podle osobních sympatií nebo antipatií, navíc na člověka, který nemá zakázku vůbec na starosti, je to naprosto ubohé a zcela jistě nezákonné.“ Desítky milionů na vymáhání dluhů, to není jediná zakázka, kterou v poslední době VZP přidělila, dalších 60 milionů jde třeba na vydávání novin pro lékaře.

MF DNES, Petr Švec, 27. 11. 2010

Anketa

Má Pavel Němec pro VZP vymáhat dluhy pojištěnců?

Marek Šnajdr šéf správní rady VZP, poslanec ODS

»O zakázce zatím není rozhodnuto

O zakázce „Řešení pohledávek po lhůtě splatnosti“ nepadlo zatím řádné rozhodnutí. A je to jen v úrovni návrhu managementu pojišťovny. Kvalifikovaná odpověď je tedy na řediteli Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jiří Rusnok ml. člen správní rady VZP, poslanec VV

»Pavel Němec je pro VZP nedůvěryhodný partner

Takto nastavená zakázka Všeobecné zdravotní pojišťovny na vymáhání pohledávek je pro mě nepřijatelná už i vzhledem k tomu, že konkrétně osoba Pavla Němce je značně kontroverzní.

Jan Farský člen správní rady VZP, poslanec TOP 09

»Proč má počítačový program dodat právník?

Přijde mi absurdní, aby specializovaný program pro VZP dodávala advokátní kancelář. Pokud nebudou dodány relevantní dokumenty, které to obhájí, jsem připraven trvat na novém výběrovém řízení.

Boris Šťastný člen správní rady VZP, poslanec ODS

»Právníci VZP vymohou jen zlomek pohledávek Zakázka je na dodávku informačního systému a na know-how vymáhání pohledávek. Je prokazatelné, že právní oddělení VZP vymůže jen malý zlomek pohledávek, čehož je důkazem 30 miliard dluhů.

Jozef Kochan člen správní rady VZP, exposlanec ODS

»Pokud Němec splní podmínky, je mi to jedno Pohledávky činí 31,3 miliardy. Výběr firmy na vymáhání nebyl ještě dokončen. Kontroly výběru pojistného nejsou v souladu se stávajícím počítačovým systémem. Pokud kancelář Pavla Němce splní podmínky, je mi to jedno.

FAKTA
Za co VZP také utrácí
Vypsané tendry 21. červenec 2009 (na čtyři roky) 
Prevence obezity 80 mil. 
Prevence úrazů dětí 60 mil. 
Prevence vzniku závislostí 80 mil. 
14. srpen 2009 Vymáhání nedoplatků 430 mil. (Tendr prověřoval antimonopolní úřad. Teď se jedná o zúžení zakázky jen na dodání softwaru za 120 mil.)
28. srpen, 30. říjen ’09 (na 3 roky) 
Časopis pro lékaře 60 mil. 
Klientský časopis 150 mil. (Časopis dostávají lékaři zdarma. Přitom průzkum MF DNES mezi dvěma stovkami z nich ukázal, že jen každý dvacátý z nich informace v tomto médiu vyhledává.) 
12. listopad 2010 Integrace systémů technické ochrany objektů 240 mil. 

Zdroj: ISVZUS

 

 

 


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK