Jiří Skalický

DOKTOR | OBČAN | POLITIK

slideone.jpg

Skalický: Výsledek VZP je v kladných číslech

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni dosáhla kladného výsledku hospodaření 2,6 miliardy korun. To je o více než dvě miliardy více, než kolik předpokládal zdravotně-pojistný plán na rok 2016. Po jednání správní rady VZP to řekl její místopředseda Jiří Skalický (za TOP 09). Důvodem je podle něj mimo jiné dobrý vývoj ekonomiky a vyšší příjmy pojišťovny.

Číst dál: Skalický: Výsledek VZP je v kladných číslech

Malé lékárny už neostrouhají

K některým lékům se nedostaneme. Distributor nám ho odmítá dodat, stěžuje si hlučínský lékárník Marek Hampel. Těžké je prý sehnat i obyčejné léky na recept, třeba Berodual na bronchitidu. Pokud se po něm pacienti ptají, musí je lékárník poslat do velkých center.  Změnit by to ale měla novela zákona o léčivech, kterou včera prohlasovali poslanci. Norma totiž zakazuje dosud běžnou praxi, podle které mohli výrobci léčiv spolupracovat jen s jedním distributorem. Ten si pak mohl sámvybrat, do kterých lékáren přípravky dodá a do kterých ne.

Číst dál: Malé lékárny už neostrouhají

Je demokracie samozřejmostí, nebo za ni stále musíme bojovat?

Výročí 17. listopadu - Dne boje za svobodu a demokracii je příležitostí ohlédnout se zpět a položit si otázku: Je demokracie pro současnou generaci už jen samozřejmostí? Znamená pro dnešní studenty totéž jako v roce 1939, nebo o padesát let později v roce 1989?

Číst dál: Je demokracie samozřejmostí, nebo za ni stále musíme bojovat?

Ekonomická diplomacie v praxi

Podpora firem v regionu, zprostředkování kontaktů v zahraničí, ale i zvyšování zaměstnanosti. To všechno jsou cíle tzv. ekonomické diplomacie. Tomuto tématu se dlouhodobě věnuje poslanec Jiří Skalický (TOP 09), který svými aktivitami teorii převádí do praxe. Zaměřuje se především na firmy v kraji, kterým chce v budoucnu pomáhat nejen jako poslanec, ale také z pozice krajského zastupitele. 

Číst dál: Ekonomická diplomacie v praxi

Distributoři z České republiky ročně vyvezou léky za tři a půl miliardy korun

I když je v České republice registrováno více než 56 tisíc kódu (balení) léků, reálně se na trh dostane méně než 15% z tohoto množství. Pravděpodobně každý pacient se už mohl setkat s tím, že v lékárně neměli lék, který on potřeboval. Pokud se jedná o lék, pro který existuje tzv. generika, problém to není. Lékárník prostě nabídne jiný lék se stejnou léčivou látkou. Pokud však generikum není, musí pacient zpět k lékaři a hledat jinou alternativu. Důvodů těchto situací je několik. Jedním z nich je i reexport.

Číst dál: Distributoři z České republiky ročně vyvezou léky za tři a půl miliardy korun

Skalický: Dobrou ekonomickou situaci je potřeba využít pro zdravotnictví

 

Zdiskuze s ministrem Němečkem na téma protikuřáckého zákona,

nedostatku lékařů a sester a zvýšení platby za státního pojištěnce.

 

(editovaný přepis hlavních bodů diskuze Jiřího Skalického)

Číst dál: Skalický: Dobrou ekonomickou situaci je potřeba využít pro zdravotnictví

Omezení legálních držitelů zbraní k větší bezpečnosti nepovede

Poslanecká sněmovna minulý měsíc projednala směrnici Evropské komise, která reagovala na teroristické útoky v Paříži regulací obchodu se zbraněmi. Podle poslance TOP 09 Jiřího Skalického ale navrhované změny omezí svobodu občanů. Postihují jen legální obchod, zatímco rizikovému nelegálnímu obchodu se podle něj směrnice vůbec nevěnuje.

Číst dál: Omezení legálních držitelů zbraní k větší bezpečnosti nepovede

Pardubické letiště nabírá dech

8951Pardubické letiště nabírá dech, výstavba nového terminálu je konečně v dohledu

Ještě nedávno pardubické letiště dokázalo odbavit až dvě stě tisíc cestujících ročně. Velký podíl na tom měla ruská klientela, a to jak na pravidelných, tak i charterových letech. Jenže pak přišla krize a provoz na letišti v Pardubicích se významně snížil. Nyní to vypadá, že se blýská na lepší časy, protože letiště úspěšně nabízí další služby a také se snad konečně začne stavět terminál. Na ranvej se vrací jak osobní doprava včetně General Aviation, tak i nákladní doprava.

Číst dál: Pardubické letiště nabírá dech

Ohrožuje Evropská unie práva a svobody legálních držitelů zbraní?

Listopadové teroristické atentáty v Paříži nenechali nikoho chladným, včetně Evropské komise. Ta zareagovala typicky úřednickým způsobem a oprášila několik let starý návrh novely směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní. Zcela zřejmě bez většího přemýšlení a znalosti věci. Bohužel se tak nevydali cestou většího dozoru či boje proti ilegálnímu obchodu, ale rozhodli se pro pouhou restrikci držitelů legální zbraní. „Tento návrh je nejenom principiálně špatně, ale navíc zcela odporuje filozofii, jež razí české zákony o zbraních a postoji TOP 09,“ okomentoval návrh Komise poslanec Jiří Skalický (TOP 09).

Číst dál: Ohrožuje Evropská unie práva a svobody legálních držitelů zbraní?


2018 © Jiří Skalický - DOKTOR - OBČAN - POLITIK